Chromebook. Laptop czy pół laptopa?
Chromebooki, zwane czasami laptopami przeglądarkowymi, to pełnoprawne urządzenia. Od laptopów "standardowych" odróżnia je system. Zamiasta Windowsa, macOS czy Linuxa, znajdziemy na nich system ChromeOS, od którego zresztą wzięły swoją nazwę. Czym charakteryzują się Chromebooki? W tym artykule odkryjemy ich tajemnice.
System ChromeOS. Co to?
To system oparty, w przeciwieństwie do wymienionych w poprzednim akapicie, na aplikacjach internetowych i plikach w chmurze. ChromeOS nie jest mini-Windowsem czy a'la macOS'em. Został zaprojektowany z myślą o prostocie, szybkości pracy i długim czasie działania na baterii. I funkcje te spełnia.
Głównym interfejsem użytkownia jest tutaj przeglądarka Chrome, a integracja z kontem Google (kalendarz, Gmail, Dokumenty, dysk Google itd.) pozwala w pełni korzystać z wygody i dedykowanego środowiska. Bez problemu uruchomimy wszystkie aplikacje ze sklepu Google Play, a także aplikacje likuxowe, choć to wymaga już nieco większego zaawansowania.
Zalety Chromebooka
Czas pracy na baterii
Długi, a z porównując z laptopami nawet ekstremalnie długi. Choć bywa to zależne od obciążenia, producenci deklarują 10 godzin pracy. To możliwe dzięki optymalizacji zużycia energii, mniej obciążających aplikacjach i wreszcie lekkiemu systemowi.
Start systemu
Ten dla odmiany jest bardzo krótki. Od momentu wciśnięcia przycisku "power" to dosłownie kilka sekund i nasz chromebook jest gotowy do pracy.
Bezpieczeństwo systemu
Wbrew opinii, system jest niezwykle bezpieczny, przede wszystkim dlatego, że:
- aktualizacje odbywają się automatycznie, w tle.każda aplikacja działa w izolacji (tzw. sandboxing). Przykładowo, zainfekowana aplikacja (jeśli już taką pobierzemy), nie ma możliwości zarażenia systemu czy innych apliakcji. Złośliwy kod na jednej stronie, nie przedostanie się do plików systemowych.
- Verifed Boot - przy każdym uruchamianiu ChromeOS weryfikuje czy system nie został zmodyfikowany lub zainfekowany, a jeśli wykryje problem, przywraca się do bezpiecznego stanu.
- Konto Google - dostęp do urządzenia jest powiązany z Google Account, a ten z kolei zabezpieczony jest przez uwierzytelnianie dwuskładnikowe, kontrolę sesji urządzeń, powiadomieina o próbie zalogowania się.
- Google Safe Browsing - aktywnie ostrzega użytkownika, gdy ten próbuje wejść na niebezpieczną stronę lub pobrać złośliwy plik.
Dodatkowo, warto przytoczyć kilka faktów:
- W badaniach IDC z 2023 roku, administratorzy IT wskazywali ChromeOS jako najłatwiejszy do zabezpieczenia system w środowiskach firmowych.
- Ponad 80% organizacji w USA korzystających z ChromeOS nie instaluje zewnętrznych antywirusów (Google for Education Report 2022).
Jak widać Chromebooki oferują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.
Wady Chromebooka
Dodajmy jednak szczyptę goryczy do tych słodkich rozważań na temat zalet Chromebooków. Oto najważniejsze z wad, istotne z punktu widzenia użytkowników:
Ograniczona kompatybilność z klasycznymi aplikacjami desktopowymi
Na Chromebookach nie uruchomimy standardowych programów Windows (.exe), jak np. Adobe Photoshop CC, AutoCAD, CorelDRAW, pakietu Microsoft Office w pełnej wersji offline (działa web lub Androidowa wersja Office).
Starsze oprogramowanie firmowe, instalowane lokalnie, często jest niekompatybilne.
Silne uzależnienie od internetu
ChromeOS jest zoptymalizowany pod pracę online – bez stałego dostępu do internetu niektóre funkcje są ograniczone. Choć można pracować offline (np. Dokumenty Google), to doświadczenie bywa uboższe.
Mniejsza moc obliczeniowa niż w klasycznych laptopach
Ta wada powiązana jest z wymienioną wcześniej zaletą: długą pracą na baterii. Większość Chromebooków ma procesory zoptymalizowane pod niskie zużycie energii (np. Intel Celeron, Pentium Silver, ARM).
Nie są to maszyny stworzone do renderowania wideo, zaawansowanego gamingu czy pracy na wielu ciężkich aplikacjach jednocześnie.
Brak wsparcia dla zaawansowanego gamingu
Chromebooki nie radzą sobie z grami AAA działającymi lokalnie. Istnieją opcje grania w chmurze (np. GeForce Now, Xbox Cloud Gaming), ale wymaga to bardzo stabilnego internetu.
Chromebook - dla kogo?
Między innymi dla:
- uczniów i studentów
- osoby pracujące online
- osoby szukające szybkiego i prostego laptopa
- seniorzy i osoby o mniejszej wiedzy technicznej
- osoby podróżujące, potrzebujące długiej pracy na baterii
- pracownicy administracyjni i biurowi
- miłośnicy aplikacji Google (Meet, Gmail, Drive, Kalendarz itp.)
Dla kogo z kolej Chromebook nie będzie najlepszym wyborem?
- projektantów graficznych, montazystów wideo, twórców 3D
- graczy szukających gier AAA
- firm, które używają specjalistycznych programów Windows
- inżynierów, projektantów korzystających z oprogramowania CAD
- profesjonaliści, którzy wymagają dużej mocy obliczeniowej
Podsumowując, Chromebooki móżna porównać do rowerów szosowych: lekkich i szybkich, bez zbędnych dodatków. Idealne na długą trasę po szosie, ale nienajlepsze na górskie kamieniste ścieżki.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Wam te ciekawe urządzenia jakimi są Chromebooki. Jeśli zechcesz przekonać się czy to dobyr wybór dla Ciebie, możesz wynająć Chromebooka w AMSO Rent :)
Zabierz go ze sobą pod namiot lub wakacje, a z pewnością docenisz jego zalety. Przy okazji planowania takiego wyjadu, zapoznaj sie koniecznie z naszymi poradami co do używania elektroniki na wakacjach.